Сучасні технології виготовлення бетонних і залізобетонних труб та переваги вибору при проектуванні та будівництві каналізаційних колекторів

Сучасні технології виготовлення бетонних і залізобетонних труб та переваги вибору при проектуванні та будівництві каналізаційних колекторів.

Конструкції каналізаційних колекторів розробляються з урахуванням глибини їх залягання, геологічних і гідрогеологічних умов, необхідних пропускних обсягів стоків та їхніх властивостей, режиму водовідведення, інших умов проектування. Поряд із тим, вагомий вплив на конструкцію колектора має спосіб виконання робіт і необхідність виконання будівництва індустріальнимим методами.

Сьогодні, при будівництві колекторів, найширше застосовуються залізобетонні труби різних конструкцій і діаметрів від 300 до 3500 мм і довжиною від 1000 до 5000 мм.

Колектор із залізобетонних труб найбільш перспективний. Перевага його полягає в цілісності колектора по периметру, завдяки чому забезпечується висока міцність, водонепроникність і довговічність. Залізобетонні труби заводського виготовлення, безперечно, ще протягом багатьох десятиліть, будуть лідирувати у будівницві колекторів.

В останні роки дедалі ширшого розвитку набувають нові технології та інновації у виготовленні труб. Аналіз існуючих технологій виготовлення труб свідчить, що найбільш перспективною є технологія вібраційного ущільнення бетонної суміші у вертикальних формах із прискореною розпалубкою.

Такий вид формування потребує застосування дрібнозернистих бетонів, використання яких допомагає отримувати геометрично точно визначені грані елементів з’єднання і якісну (достатньо гладку) внутрішню поверхню труби.

ВАТ «Комбінат будіндустрії» організував виробництво залізобетонних труб діаметром 400, 600, 800,1000,1200, 2400 мм за європейською технологією та у відповідності до європейських стандартів на імпортному обладнанні фірми «Pedershaab» (Данія).

Освоєно також виготовлення труби діаметром 1200 мм для безтраншейної прокладки способом мікротунелювання. При цьому труби можуть виготовлятися з посиленим армуванням для більш глибокого закладання, а також із внутрішнім поліетиленовим лицюванням, що дає можливість використовувати їх для транспортування не тільки води, а й агресивних рідин, а також застосовувати для прокладання в них відповідних кабельних мереж на глибині до 10м.

Установка для виготовлення труб за технологією вертикального вібропресування є новітньою розробкою фірми в галузі високопродуктивних автоматизованих машин для виробництва залізобетонних труб діаметром від 300 до 3000 мм та довжиною до 3 м.

Комбінована система формування, пресуюча головка і центральний вібратор гарантують точність передбачених документацією заданих розмірів та геометрїю труби, низьку шорсткість до 0,1 мм внутрішньої поверхні, високу точність виробу.

Характерною для установки є рівномірність покриття арматурного каркасу бетоном, що забезпечує високу корозійну стійкість. Усі стадії процесу формування труб повністю автоматизовані та контролюються за допомогою комп’ютерної системи з пункту управління. Труби комплектуються гумовою герметизуючою прокладкою спеціального профілю. Подальше збереження залізобетонних труб як основного виду виробу для облаштування каналізаційних колекторів буде обумовлюватися такими перевагами:

1. Довговічність, висока міцність і стійкість до деформацій. Світовий досвід застосування залізобетонних труб підтверджує їхню надійність і довговічність. Перевірено на практиці, що термін служби бетонних і залізобетонних труб досягає більше 100 років. Бетонні та залізобетонні труби характеризуються стійкістю на вигинання, не потребують контролю по деформації при прийомі-здачі каналізаційної мережі, не деформуються під час зберігання та під час монтажу й експлуатації, дають змогу розраховувати практично всі статистичні параметри, вони придатні до експлуатацї в будь-яких монтажних умо¬вах, витримують практично будь-які навантаження.

2. Надійність фіксації у проектному положенн, та стійкість до виштовхувальної сили. Бетонні та залізобетонні труби мають значну власну вагу, що забезпечує їм нерухомість у проектному положенні та значний опір виштовхувальній силі. Вони зберігають при укладанні точне проектне положення у траншеї, на відміну від труб із більш легкого матеріалу (пластмаси), не змінюють свого положен¬ня, не піддаються дії виш-товхувальної сили під час великих дощів, підйому ґрунтових вод або паводку тощо.

3. Здатність витримувати високий тиск води Бетонні та залізобетонні труби витримують значний тиск (до 300 бар) при промиванні каналізації. Труби із більш м’якого матеріалу можуть бути пошкоджені при прочищенні каналізаційної мережі, коли після багаторічної експлуатації виникає необхідність про¬мивання під високим тиском.

4.Зносостійкість Бетонні та залізобетонні труби вирізняються високою зносостійкістю за рахунок однорідної структури матеріалу та значної товщини стінок, труби разраховані на швідкість руху рідини до 10 м/с.

5. Гідравлічні властивості Бетонні та залізобетонні труби відзначаються мінімальною шорсткуватістю поверхні (на ній не утворюються нашарування мулистих матеріалів), мають можливість вибору конструкції зливного отвору щодо внутрішнього діаметру труби (круглий отвір з водовідвідним лотком, прямокутний отвір з водовідвідним лотком, яйцеподібний отвір з нерівномірним зливом. Труби завдяки формі отворів чудово відповідають гідравлічним вимогам до експлуатації каналізаційних мереж.

6. Герметичність Бетонні та залізобетонні труби зберігають герметичність протягом тривалого часу, стійкі до вростання коренів дерев, комплектуються ущільнювальними гумовими прокладками, перевіряються в межах внутрішньго та зовнішньго контролю на тиск 1,0 бар

7. Екологічність Для виготовлення бетонних і залізобетонних труб застосовуються необмежені ресурсами сировинні матеріали. Процес виробництва бетону екологічний, оскільки виготовляється із чистої натуральної сировини. При виготовленні труб використовується значно менше енергії, ніж при виробництві труб із інших матеріалів ( мінімальний викид СО2). Після закінчення терміну служби та реконструкції каналізаційних мереж, існує мож-ливість їхньої переробки та повторного використання.

8. Великий вибір типорозмірів Бетонні та залізобетонні труби виготовляються різних типорозмірів, будь-якої форми, з внутрішнім діаметром від 300 до 2500 мм, для різних типів навантажень і можуть бути використані при прокладанні у ґрунтах з різними характеристиками.

9. Корозійна стійкість Бетонні та залізобетонні труби протягом 100 років використовуються для відводу побутових стічних вод, а труби з високоміцного бетону можуть бути застосовані, коли показник рН стічних вод нижче 4,5. Труби стійкі до впливу розчинників і засобів для чищення, нафтопродуктів (хлористих і ароматичних вуглеводів), тому особ-ливо рекомендуються до використання у промислових зонах. На внутрішню поверхню труби може бути нанесене спеціальне анти¬корозійне покриття, якщо вони використовуються для відводу відпрацьованої води з підвищеною хімічною агресивністю.

10. Термостійкість Бетонні та залізобетонні труби витримують високі температури від впливу стічних вод 35°С та короткотермінового впливу до 95°С. Труби зберігають форму та експлуатаційні якості, несучу здатність навіть в умовах підвищеної температури. Тому труби особливо придатні для застосування на територіях центральних вулиць, аеропортів, заправочних станцій, автомагістралей та залізничних колій.

11. Економічність та рентабельність Термін служби труб становить більше 100 років. Бетонні та залізобетонні труби сприяють довгостроковому скороченню витрат на відведення стічних вод. Труби виготовляються із доступної та дешевої вітчизняної сировини. Застосування імпортної сировини (для пластикових труб) ставить виробників у залежність від ресурсів, що поступово зменшуються, та постійного підвищення цін на нафту і газ. Гарантією забезпечення зростання потреби в бетонних і залізобетонних трубах для облаштування каналізаційних колекторів є досягнення зарубіжної та вітчизняної науки у створенні нових високоміцних видів бетонів. Досвід виготовлення труб на ВАТ «Комбінат будіндустрії» дає змогу зробити висновки, що найбільш перспективними напрямками поліпшення технології виробництва труб і їхніх експлуатаційних властивостей є:

- вдосконалення технології підготовки наповнювачів бетонів для виготовлення труб різного призначення;

- створення полімербетонів з використанням модифікаторів бетонної суміші, полімерних смол;

- пошук нових композицій бетонних сумішей на базі високоміцних цементів поліпшеної якості, з метою підвищення міцності бетону;

- застосування самоущільнюючих бетонних сумішей для формування труб за технологією вертикального формування;

- армування бетону фібровою арматурою, використання склопластикової арматури;

- перехід на використання нового, продуктивного, неенергомісткого обладнання для виготовлення труб;

- вдосконалення технології контролю якості підготовки бетонної суміші.

Впровадження нових технологій виробництва бетонних і залізобетонних труб, з урахуванням значних переваг за багатьма одиничними параметрами, та необхідність облаштування каналізаційних і зливовідвідних мереж дає змогу зробити прогноз, що потреба на труби в найближчій перспективі зростатиме.

Call Now Button